هفت هزار صفحه کتاب

روزمرهشخصی

پیش نوشت : چیزهایی که در این مطلب گفته می شود ؛ تجربیات شخصی من هستند ؛ به عنوان مطلب مشاوره ای به آن نگاه نکنید ! اگر حوصله خواندن تمام متن را ندارید ؛ خواندن تنها بخش سوم هم می تواند مفید باشد !

تابستان در راه هست و شروع تابستان ، ینی شروع 1200 ساعت وقت کاملا آزاد (غیر از کلاس و خواب و ...) ، اینکه بخواهیم این تابستان های برگشت ناپذیر را صرف شبکه های ناتمام اجتماعی ، گیم و روزی 4 5 ساعت ولگردی کنیم ، کمی دور از عقل به نظر می رسد ؛ به هر حال ، چیزهایی هست که همیشه نمی شود یاد گرفت و تنها فرصت آن در تابستان پیش می آید ؛ آن هم نه همه تابستان های عمرمان !

برنامه ای که من تابستون پارسال بصورت آزمایشی اجرا کردم و بصورت حیرت انگیزی هم موفق شد ؛ شروع برنامه ریزی برای کتاب خوانی بود ؛ در واقع می خواستم بسنجم که این توصیه هایی که سیاست مداران و دانشمندان و ... درباره کتاب خواندن کرده اند ؛ برای لایک جمع کردن بوده است یا واقعا چیزی را در کتاب خواندن حس کرده اند .

قبلا مطالعه می کردم اما مطالعه جدی نداشتم ؛ برای همین تصمیم گرفتم ، با رمان های جذاب شروع کنم تا وقتی که روی دور افتادم ، برای کتاب هایی که ممکن هست در ابتدا خسته کننده به نظر برسند ، آمادگی داشته باشم .

اول: چطور شروع کنیم که خسته نشویم؟!

خب طبیعتا ، کسی که به خواندن علاقه ندارد ؛ یک شبه عاشق کتاب نمی شود ؛ دو راهکار اساسی و امتحان شده برای شروع وجود دارد که بسیار کمک کننده است اما تا به حال ندیدم کسی آن ها را به دیگران توصیه کند :

  1. کتاب صوتی ؛ استفاده از چشم برای مطالعه ، انرژی زیادی را از آدم می گیرد ؛ حالا اگر عادت نداشته باشید ؛ کتاب بهترین خواب آور محسوب می شود . گوش کردن به کتاب های صوتی که بصورت حرفه ای اجرا شده اند ؛ احساسات کتاب را به خوبی به شما منتقل و تمرکز شما را به سمت محتوای کتاب هدایت می کنند . برای کسانی که حتی از دست زدن به کتاب ها هم خوششان نمی آید ؛ یکی از بهترین روش ها استفاده از کتاب صوتی برای ارتباط برقرار کردن با کتاب و حتی تقویت قدرت خوانش است .
  2. با کتاب های جذاب شروع کنید ؛ معمولا رمان های عملی-تخیلی ، جذاب ترین کتاب ها مخصوصا برای رنج سنی جوان و نوجوان محسوب می شوند ؛ برای شروع به خودتان فشار نیاورید و کتاب های روان بخوانید ؛ خواندن رمان های چندگانه (چندجلدی) هم به علتت داستان کشش دارد توصیه می شود .

من با رمان های هری پاتر مطالعه را شروع کردم ؛ هم از روی کتاب می خواندم هم کتاب صوتی اش را سعید شمس به خوبی روایت کرده است گوش می کردم ؛ سرعت مطالعه ام در هفته اول به طرز قابل قبولی افزایش یافت و همینطور کتاب را با تمرکز بیشتری می خواندم به طوری که بسیاری از جملات را بعد از گذشت حدود 9 ماه هنوز فراموش نکرده ام . از طرفی چند جلدی بودن هری پاتر ، باعث شد که در جاده کتابخوانی حرکت کنم و به علت اشتیاقی که نسبت به داستان داشتم ؛ سایر جلدها را هم مطالعه کردم که همین در همراه شدن با مطالعه تأثیر زیادی داشت !

به هرحال این موضوع کمک کرد که بتوانم با صرف ساعات کمی در روز ، هفت جلد کتاب هری پاتر (حدود 5 هزار صفحه) را در مدت کمتر از دو ماه بخوانم ؛ جالب این است که برای خواندن هری پاتر گروه 4 نفره ای تشکیل داده بودیم که هر چهار نفرمان حدودا بعد از دو ماه تمام مجموعه را تمام کرده بودند !

توجه کنید کهخواندن رمان بی فایده نیست و رمان های مناسب ، نکات اخلاقی و زیبای بسیارخوبی دارند. علاوه بر این قدرت تفکر را زیاد می کنند

 

دوم : اما چه کتابی بخوانیم ؟!

این تا حد بسیار زیادی به خودتان بستگی دارد ؛ هر فرد به موضوعاتی علاقه دارد و طبق آن ها کتاب هایش را انتخاب می کند اما باید به چند نکته مهم درباره انتخاب کتاب و مطالعه هدفمند دقت کنید .

  1. سعی کنید از همه موضوعات کتاب بخوانید ؛ بخاطر علاقه به موضوع خواص ، خودتان را از مطلع شدن از سایر علوم محروم نکنید ؛ همیشه رمان نخوانید و سعی کنید گاهی کتاب های مبنی بر رئالیسم (واقع بینی) و موضوعات مطرح اجتماعی (مثلا در ایران تکنولوژی ، سیاست های حکومتی ، تروریسم جهانی ، آداب معاشرت و ...) را از طریق کتاب های مناسب دنبال کنید
  2. همیشه کتاب هایی وجود دارند که هر کسی نیاز دارد آن ها را مطالعه کند ؛ اینگونه کتاب ها ، معمولا بحث مطرح جامعه هستند یا به ما دید متفاوتی نسبت به قضایا می دهند که در تصمیم گیری های ما می تواند موثر باشد ؛ از نمونه این کتاب ها می توان به مزرعه حیوانات ، رمان بی نوایان کتب روایات و ... اشاره کرد . (در این باره در مطالب بعدی مفصل توضیح میدم)

کتاب های شعر و ادبی را حتما در دستور کارتان قرار دهید ؛ در بین شاعران و نویسندگان ادیب بگردید و شخصی که نوشته هایش به تیپ شخصیتی شما سازگار است را انتخاب کنید ؛ این گونه کتاب ها ، همه را سر ذوق می آورد و روحیات شما را تازه خواهد کرد . رمان های مطرح را از دست ندهید ؛ بسیاری از آن ها ، پیام های بسیار مهمی در کالبد خود دارند .

توجه کنید کههر کتابی را می توانید بخوانید اما از هر کتابی الهام نگیرید ؛ به هر حال کتاب ها حاصل ذهن نویسنده است و ممکن است نویسنده آن اشتباه کرده باشد ؛ در هیچ زمینه ای افراطی رفتار نکنید !

 

سوم : درکل چکار کنیم ؟!

 به یاد داشته باشید که کتاب خواندن ترس ندارد ؛ با یک هدف مشخص و آهسته و پیوسته حرکت کردن ، می توان به راحتی تا ده هزار صفحه کتاب را در سه ماه تعطیلات ، به پایان رساند و شش ماهه دوم سال و باقی عمر را با کوله باری از تجربیات و نظرات ارزشمند آغاز کرد . فراموش نکنید که کتاب خواندن را برای خودتان جذاب و مهیج کنید ؛ کتاب صوتی و چندگانه ها گزینه مناسبی هستند ؛ در ضمن خواندن کتاب را به موضوعات خاص خلاصه نکنید ؛ حتما کتاب هایی درباره موضوعات مطرح مطالعه کنید تا در جامعه فریب نخورید !

اگر عمری باقی بود ؛ در قسمت دوم ، درباره انتخاب کتاب و روش های دقیق تر کتاب خواندن خواهم گفت

#اصول کتاب خوانی     #روش های مطالعه     #مطالعه     #مطالعه هدفمند     #نحوه مطالعه     #چطور درس بخوانیم ؟     #چطور مطالعه کنیم     #کتاب     #کتاب خواندن     #کتابخوانی    

نظرات (۱)

نظرات از قدیم به جدید نشون داده میشن! برای دیدن نظرات جدید، به آخر لیست برید!
سلام
نکاتی که گفتی، خیلی خوب بود.
به‌خصوص درمورد اینکه آدم ذهن‌شو نسبت به کتاب صوتی هم نباید کامل ببنده. چه بسا با همونا علاقه‌مندی به کتاب درش ایجاد بشه.
ضمن اینکه کتاب‌خوندن به خودی خود به نظر من نباید هدف باشه؛ هدف باید کسب اون اطلاعات یا بُردنِ اون حز و لذتی که از آثار ادبی می‌شه برد باشه... حالا اگه میشه این لذتو از پشت مانیتور برد، همون‌جور که می‌شه خیلی از اشعار را در اینترنت خوند ... یا خیلی از جواب سؤالات رو در سایت‌ها پیدا کرد. امّا وقتی آدم در یک موضوعی بخواد تا عمق جلو بره، اون موقع است که می‌بینه نیاز به کتاب داره...
البته ۹۰٪ کتابا به نظرم خوندن یا نخوندن‌شون فرقی نداره. پیدا کردن اون ۱۰٪ کتابای مفیده که باید جستجوی دایمی و دغدغهٔ افراد باشه...
سلام
ممنون از اینکه وقت گذاشتید و خوندید و تحلیل کردید .
بله درست هست ؛ کتاب خوندن هدف نهایی نیست و باید با برنامه و هدف کتاب خوند ولی برای شروع بدون برنامه هم میشه شروع کرد تا علاقه ایجاد بشه.
بله ، لازم نیست برای مطالعه صرفا کتاب خوند و همونطور که اشاره کردید ؛ راه هایی مثل اینترنت و ... هم هست ولی بهترین راه همون کتابه چون بیشترین اطلاعات رو با حداقل اشتباهات در اختیار ما میزاره .
در مورد کتابای بی فایده هم درستید می فرمایید ؛ متاسفانه ، بعضی نویسنده های ایرانی ، به جای کتاب جفنگیات چاپ می کنند که در رمان های ایرانی هم گهگاهی این مشکل دیده می شود .
موفق و سلامت و کتابخون باشید :)
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.