شبکه‌اجتماعی، پیام‌رسان، وبلاگ !

چندقسمتیتکنولوژی
 
این مطلب در تاریخ 10شهریور97 بازنویسی شده است! در صورتی که قبلا این مطلب را خواندید؛ پیشنهاد می‌شود دوباره مطالعه کنید! برای دسترسی به نسخه قبلی مطلب اینجا را کلیک کنید!

در دنیایی زندگی نمی‌کنیم که بشود ارتباطات مجازی را نادیده گرفت! در دهه گذشته، هزاران راه ارتباطی مجازی بوجود آمده و از بین رفته‌اند! ما نیاز داریم تا ارتباطاتتمان را دسته بندی کنیم؛ اینکه بدانیم کدام نرم‌افزار پیام‌رسان یا کدام شبکه اجتماعی برای چه کاری است و چطور باید از آن استفاده کرد؛ کمک زیادی به دسته بندی اطلاعات و چرت و پرت‌هایی که در فضای مجازی پرتاب می‌کنیم می‌کند. 

برای شروع باید ساختارهای وبلاگ، شبکه‌اجتماعی و مسنجر را درک کنیم! سکته نکنید؛ فرار هم لازم نیست. قرار نیست با اصطلاحات عجیب و غریب روبرو شوید! هرچه در این مطلب خواهید خواند؛ باعث می‌شود بفهمید چه چیزی را باید در کجا گذاشت. مثلا اگر کانال تلگرام یا پیج اینستاگرامتان را تبدیل به وبلاگ کنید؛ طبیعی‌ست که کسی حاضر نشود مطالب کیلویی ما را در یک رسانه عکس‌محور بخواند! برعکسش هم فاجعه‌بارتر از اولی خواهد بود!

  • وبلاگ

تفاوت وبلاگ با شبکه‌های اجتماعی را در اینجا توضیح داده‌ام و چیزی که هم اکنون آن را بررسی می‌کنیم؛ فرق وبلاگ و وبسایت هست. (از جایی که خود وبلاگ هم به نوعی سایت محسوب می‌شود؛ در این پست منظور از وبسایت، چیزی‌ست که وبلاگ نباشد!) وبلاگ خیلی خیلی از وبسایت پویاتر است. وبسایت در واقع از یک یا چند صفحه وب ساخته شده که به ندرت محتوای آن تغییر می‌کند. معمولا محتوایی در وبسایت‌ها تولید نمی‌شود و یک وبسایت معمولا جنبه اطلاع رسانی، معرفی و ... دارد. مثلا وبسایت‌های اپل، اسنپ و زرین‌پال رو ببینید!

وبلاگ دو فرق اساسی با وبسایت دارد.

  1. تعاملی بودن: در وبلاگ، شما نظرات وب‌تان را فعال و از کسانی که مطلب را خوانده‌اند؛ بازخورد دریافت می‌کنید. ممکن است نظرسنجی در وبلاگ‌تان قرار دهید یا برای مطالب دکمه لایک/دیسلایک داشته باشید! در وبلاگ شما با اینکه متکلم اصلی هستید ولی متکلم وحده نیستید! بقیه هم می‌توانند درباره مطلب شما حرف بزنند؛ آن را نقد کنند و به تحلیل آن بپردازند. به عبارتی ارتباط شما و مخاطب دو سویه است (البته طبیعتا ارتباط شما با مخاطب قوی از ارتباط مخاطب با شماست)
  2. ‌به‌روزرسانی مداوم: وبسایت‌ها معمولا سالی یا شش ماهی یک بار آپدیت می‌شوند در حالی که این روند در وبلاگ‌ها بین هر ساعت (وبلاگ‌های خبری) تا ماهی یکی دوبار متغیر است! در نتیجه تولید محتوا در وبلاگ چندبرابر یک وبسایت هست.

نمودار نحوه ارتباط بلاگر با کاربران

نمودار نحوه ارتباط بلاگر با خوانندگان وبلاگ

یک تفکر اشتباه درباره وبلاگ این است که زبان وبلاگ، خودمانی و وبسایت‌ها رسمی هستند. این ادعا همیشه درست نیست! تعداد وبلاگ‌نویس‌هایی که رسمی و مقاله‌وار مطلب می‌نویسند کم نیست! مثلا نگاهی به مطالب دیجیاتو بیندازید (بله! دیجیاتو هم وبلاگ محسوب می‌شود!)

اشتباه بعدی درباره وبلاگ این است که وقتی یک صفحه وب دامنه اختصاصی داشته باشد؛ وبسایت و وقتی ساب‌دامین یک وبلاگدهی باشد؛ آن را وبلاگ می‌نامیم. این فکر کاملا غلط تشریف دارد! مثلا وبلاگ صدرا علی‌آبادی را ببینید! هم دامنه اختصاصی دارد هم بر روی وردپرس بنا شده و هاست دارد و ...! ولی باز هم وبلاگ محسوب می‌شود! همانطور که بالاتر توضیح دادم؛ چیزی که وبلاگ را از وبسایت جدا می‌کند؛ محتوا و ارتباط آن با مخاطب است و مسائل فنی تقریبا تاثیری در وبلاگ یا وبسایت بودن یک صفحه وب ندارد!

  • شبکه اجتماعی

زیاد با پیام‌رسان‌ها اشتباه گرفته می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی، در واقع بسترهایی هستند که تمام جامعه متصل به آن را به هم وصل می‌کند. یک بازار را تصور کنید ، فردی از بین قدم‌زن‌ها (کاربران عادی) یا فروشنده‌ها (شاخ‌های گرامی!) فریاد می‌زند. طبیعتا اکثر افرادی که در بازار هستند؛ چه بخواهند و چه نخواهند، صدا را خواهند شنید. در واقع حضور در بازار (یک اجتماع در شبکه اجتماعی) شما را وادار می‌کند که پیام‌های آن را بخوانید. نمونه‌اش اینستاگرام یا فیسبوک که به صورت رندوم مطالب جدید از موضوعاتی که حدس می‌زند مورد علاقه شما باشد را نشان‌تان می‌دهند!

نمودار ارتباطی شبکه های اجتماعی

نمودار ارتباط‌ها در شبکه‌های اجتماعی

در شبکه‌های اجتماعی مرکز وجود ندارد. هیچ فردی همیشه تولیدکننده یا مصرف کننده نخواهد بود و مطالب حول محور یک نفر نمی‌چرخد. تمام افراد با سلایق و ایده‌های مختلف ، خواسته یا ناخواسته به هم متصل اند و ممکن است مطالب یکدیگر را می‌بینند! فرق شبکه اجتماعی با پیام‌رسان در این است که ما در شبکه‌های اجتماعی ، الزاما خواننده‌های خود را نمی‌شناسیم و برای شخص خاصی مطلب ارسال نمی‌کنیم!

  • پیام‌رسان

به علت آزادی بیشتر در دسترسی به پیام‌رسان‌ها در ایران، طرفدارهای خیلی بیشتری نسبت به دوتای اول دارد و به‌خاطر همین هست که معمولا به‌جای دوتای بالا از آن استفاده و یاد می‌شود. کار پیام‌رسان به شکلی هست که هر فرد ، برای شخص یا گروه کوچکی از افراد ، مطلب ارسال می‌کند. برخلاف دوتای اول، در پیام‌رسان تولید نکردن محتوا کار عجیبی نیست! (مثلا می‌توان به احوال‌پرسی از دوستان، غیبت مادرشوهر کردن؛ بحث‌ صمیمی درباره مشکلات اقتصادی و ... پرداخت)

نمودار ارتباط‌ها در پیام‌رسان‌

دوباره بر می‌گردم به همان بازار ذلیل مرده خودمان این‌بار فرض کنید در همان بازار، مردم به جای اینکه هوار راه بیندازند و به سر و کله هم بپرند؛ در قالب گروه‌های دو سه نفری و بلکه هم بیشتر، با هم راه می‌روند و آرام صحبت می‌کنند. صحبتی که هر فرد می‌کند؛ برای همراه یا همراهان خودش است. دیگران آن را نمی‌شوند و اگر دو نفر همدیگر را نشناسند؛ یا نخواهند با هم ارتباط داشته باشند؛ آزاد هستند.

در پیام‌رسان‌ها، ارتباط‌ها که نسخه ایرانی‌اش عجیجم عجقم است؛ دو طرفه و صمیمانه‌اند. تفاوتش با شبکه‌های اجتماعی این‌جاست که ارتباطات خصوصی و انتخابی هستند و فرقش با وبلاگ‌ها، عمومییت نداشتن و پراکنده بودن ارتباط‌هاست.

و اما چند حرف درباره خودمان:

ما ایرانی‌ها به کنار آمدن با شرایط سخت معروف هستیم. جوری با نبود فیس‌بوک و توییتر و امثالهم کنار آمدیم و تلگرام، این پیام‌رسان وحشتناک را به عنوان شبکه اجتماعی و بلکه هم وبلاگ استفاده کردیم که مطمئنا از بارش شهاب سنگ بعدی جان سالم به در می‌بریم!

بیایید اول ببینیم تلگرام چی بودی تو ؟!

تلگرام حدود ۴ سال پیش برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ رونمایی شد. از جایی که همیشه دست دو برادر در کار است؛ آن را برادران دروف (Durov) راه انداختند. در کشور خودش زیاد موفق نبود و می‌گویند ۸۰ درصد کاربرهایش ایرانی هستند. در واقع پایداری‌اش به کاربران ایرانی بند است. اگر در ایران مسدود شود؛ ۷۰ تا ۸۰ درصد کاربرهایش دود می‌شوند! اگر شما مالک تلگرام بودید و قرار بود بین از دست دادن کاربرها یا فرستادن اطلاعات برای نهادهایی یکی را انتخاب کنید؛ انتخاب شما کدام بود؟!

برخلاف گفته خود تلگرام، شرکت‌های امنیتی نظر دیگری درباره امنیت تلگرام دارند:

در سال ۲۰۱۵ شرکت امنیتی غیرانتفاعی Electronic Frontier Foundation رتبه ۴ از ۷ را به بخش پیام رسان و رتبه ۷ از ۷ را به بخش secret chat این نرم‌افزار داد.

دقت کنید که این امتیازبندی، متعلق به سال ۲۰۱۵ هست و در زمان حاضر (سال ۲۰۱۸) امن‌ترین پیامرسان موجود تلگرام است!

نباید فراموش کنیم که تمام گروه‌ها، کانال‌ها و ربات‌هایی که از خروس‌خوان تا بوق‌سگ در آن می‌چرخیم؛ به بخش پیام‌رسان تلگرام مربوط می‌شوند. در واقع تعداد خیلی کمی از ما بخاطر محدودیت‌های بخش پیام‌رسان ایمن یا به قول فرنگی‌ها secret chat تلگرام از آن استفاده می‌کنیم! (بعدا درباره امن‌تر کردن این پیام‌رسان شبکه‌اجتماعی‌نمای ناامن می‌نویسم)   (این توضیحات هم بر اساس سال ۲۰۱۵ بوده‌اند و هم‌اکنون سندیت ندارند! الان می‌توانید با خیال راحت از هر قسمت تلگرام استفاده کرده و حالش را ببرید!)

آزاد نبود مکان‌هایی مثل فیس‌بوک، توییتر و گوگل‌پلاس، باعث استقبال کم‌نظیر ما ایرانی‌ها از امکاناتی مثل ساخت کانال (که مشابه یک شبکه اجتماعی نصف و نیمه را فراهم می‌کرد) شد. اما هیچ‌وقت نمی‌تواند جایگزین شبکه‌های اجتماعی باشد. گفتن دلیلش ، از وقت و حوصله شما خارج است.

یک تذکر جدی! : در صورتی که از نسخه‌های غیررسمی تلگرام استفاده کنید؛ هیچ‌گونه تضمین امنیتی برای شما وجود ندارد و کسی که تلگرام غیررسمی را طراحی کرده است؛ می‌تواند یک پیام‌های شما را یواشکی در سرورهایش نگهدارد! در این مورد هیچ فرقی بین نسخه‌های غیررسمی داخلی و خارجی نیست!

 

کلام آخر:

به هر حال، سعی کنیم این سه مورد را با هم اشتباه نگیریم و با هم ترکیب نکنیم. وبلاگ جای چت کردن ؛ کانال تلگرام جای توییت کردن و توییتر هم جایگزین وبلاگ نوشتن نیست!

اگر سوال، نظر، حرفی حدیثی، دادی بیدادی چیزی درباره این موضوع داشتید؛ از بخش نظرات (یکی از ابزارهایی که وبلاگ را از وبسایت مستثنی می‌کند!) مطرح کنید.

 
قسمت دوم این مطلب را از اینجا می‌توانید مطالعه کنید
#امنیت تلگرام     #تلگرام     #شبکه اجتماعی     #وبلاگ     #پیام‌رسان    

نظرات (۱۱)

نظرات از قدیم به جدید نشون داده میشن! برای دیدن نظرات جدید، به آخر لیست برید!
این شفاف سازی واسه خیلیا لازم بود، دستت درد نکنه ((:
بله واقعا لازم هست هم اطلاع رسانی بشه هم فرهنگ سازی بشه. تا مشکلات فضای مجازیمون کمتر از همیشه باشه. خواهش می‌کنم وظیفه بود!
فرید ذاکری
نظراتت درمورد «هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد» که ما ایرانی‌ها خیلی رعایت‌ش نمی‌کنیم که کاملاً متین بود و استفاده کردم... و تفاوت وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان.

ولی درمورد عدم امنیت تلگرام منو نگران کردی! این جمله: «در سال ۲۰۱۵ شرکت امنیتی غیرانتفاعی Electronic Frontier Foundation رتبه ۴ از ۷ را به بخش پیام رسان و رتبه ۷ از ۷ را به بخش secret chat این نرم‌افزار داد.»
منبعش کجاست؟
این شرکت آمارش چقدر معتبره؟
و رتبهٔ برخی اپلیکیشن‌های دیگه تو این مسیر، یا تو زمینه‌های کمی متفاوت‌تر، از ۷ چند شده؟
می‌دونی؟ می‌خوام یه مقایسه و ذهنیت کلی‌یی از عمق ماجرا به دست بیارم...
البته همیشه می‌دونیم که هیچ سایتی اون‌قدر امنیت‌ش تضمین‌شده نیست...
حتی جی‌میل هم می‌تونه ایمیل‌های ما رو به سیا بفروشه... کسی خبر نداره.
ولی درمورد امنیت بیشتر تلگرام، حتماً‌اون پستی که وعده دادی رو زودتر بنویس!
مرسی!
این نظر بر روی نسخه قدیمی این مطلب ارسال شده و ممکن است درباره نسخه ویرایش شده صادق نباشد!
سلام. ممنون. خوش‌حالم مفید بوده و استفاده کردید!
اون امتیاز رو ویکی پدیا بازنشر کرده بود ولی توی سایت eff.org هم می‌تونید ببینید. این شرکت درواقع از معتبرترین‌های حوزه برسی امنیتی هست.
البته بگم که اینجا منظور از رتبه، امتیاز هست. که برای واتس‌اپ 6 ، برای اپلیکیشن سایلنت فون و سیگنال 7 (نمره کامل) و برای ویکر 5 هست (بعضیاش برای ما زیاد آشنا نیست)
حقیقت اینه که دسترسی به تلگرام از بقیه اپلیکیشن‌های دیگه بخاطر ساختارش آسون‌تر هست که بعدا درباره این بیشتر توضیح می‌دم.
خواهش می‌کنم. موفق باشین
زنده باد!
مقاله ای دلچسب و دل نشین و مبتلا به.
دستت درد نکنه!
سلام میرزای عزیز!
هممون بهش مبتلا هستیم. ولی درست شدن ؛ نشد نداره !
سرتون درد نکنه.
و علیکم السلام.
اگرم ساکت بشینیم و ننویسیم در موردش هم چیزی درست نمیشه. پس نوشتنش بهتره. مطمئن باش اونایی که پتانسیلش رو بالقوه دارند، دریافت می کنند.
بله همین‌طوره! فرهنگ‌سازی نیاز به تکرار و اطلاع رسانی داره!
ممنون از حضورتون
سلام:)
اول که تبریک میگم بخاطر بالا رفتن از گروهتون تو مسابقه نمک شو:)))
در کمال ناباوری منم رفتم دور بعد! اصلااا انتظارشو نداشتم و فکرشم نمیکردم واقعا!! میخواستم بپرسم میتونم وقتی متنم رو نوشتم ، برای شما بفرستم ایرادهاشو بهم بگید؟! البته خواست زیادیه ولی گفتم مطرحش کنم بهتره! :)
سلام
بهتون ایمیل زدم
سلام
مطلبتونو خوندم رسمأ نابود شدم خخخخخخخ جفنگیات !!!! تلگرام اینا که ندارم همین یه وبلاگ رو دارم
سلام. چرا نابود شدید ؟
خوش به حالتون تلگرام ندارید !
قالب بلاگ بیان مارجین
سلام
وبلاگ خوب ، مطالب خوب و قالب خوبی دارید .
یه محصولی داریم که بی ربط به این مطلب شما نیست !!!
قابلیت reply مثل آن قابلیتی که توی تلگرام هست ، برای سیستم نظر دهی بلاگ بیان ، به این صورت که کاربرا می تونن روی نظرات همدیگه نظر بدن .
اگه مایل باشید میتونید این قابلیت رو از مارجین خریداری کنید .
موفق باشید ...
سلام! ضمن تشکر از پیشنهاد‌تون، سبک طراحی قالب من برای چنین کاری مناسب نیست. در آینده از این امکان استفاده خواهم کرد
Hеllo! I know tһis is somewhat off topic but I
was wondering if you knew where I could get a captchɑ plսgin for my
comment form? I'm using the same blog platform as yoսrs and I'm
having difficulty finding one? Thanks a lot!
Hi! I don't think so that you are using blog.ir. for WP captcha plugin just search the net. You may find many plugins.
good luck
Eхcellent beat ! I would like to apprentice while ʏou amend your web site, how could i subscribe for
a blog web site? The account aided me a
acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright ϲlear
iⅾea
You can use a Feedreader instead
نقد جدی به نوشته ات دارم . اولین نقدم به قسمت کامنت هاست که طوری کد زده شده که فاصله های بیشتر از یک اسپیس رو پشتیبانی نمی کنه . این خوب نیست و گاهی ته های مطالب به هم می چسبه. در مورد این مطلب هم نقد زیاد دارم . تعریفت از وبلاگ خیلی کامل و درست نبود . تعریفت از شبکه اجتماعی هم کامل و درست نبود . فقط تعریف پیامرسانت نسبتا درست بود. وبلاگ عملا می تونه رسمی هم باشه. ولی اینکه در ابتدا با کد باید نوشته میشد و یواش یواش سیستم ها به روز شدند درسته. برای اینکه بخوام این نوشته رو اصلاح کنم باید براش یک پست بزنم چون خیلی داستان وبلاگ و وبلاگ نویسی طولانیه. و این تعریف ها امروز در حال حاضر می تونن کاملا نادرست باشن.
در رابطه با تلگرام هم تلگرام از رمزنگاری ام تی پروتو استفاده می کنه که اگر اینقدر ناامن بود مشکلاتی از قبیل فیلترینگ و.. براش پیش نمی اومد. چون به راحتی شنود می شد . من هم می تونم یه سایت بزنم و خودم رو موسسه هاتف انالیز الکترونیکز معرفی کنم و بگم آقا اصلا همه پیامرسانها رتبه شون منفیه.
بعد هم تلگرام در حدود ۱۸۰ میلیون کاربر داره که فقط (دقیق خاطرم نیست) فکر می کنم ۵۰ میلیون نفرش از تلگرام استفاده می کنن داخل ایرانن . پس حتی اگر هیچ ایرانی ای از تلگرام استفاده نکنه باز تلگرام ۱۳۰ میلیون نفر دیگه کاربر داره. یکم باید بیشتر در این زمینه مطالعه می کردی و آمار دقیق تر در می آوردی. درسته به نسبت واتس اپ که حدودا ۸۰۰ میلیون کاربر داره خیلی کمه . ولی خب تلگرام کاربران خودش رو در خارج از کشور داره و برای خودش یه اپی محسوب میشه!
این نظر بر روی نسخه قدیمی این مطلب ارسال شده و ممکن است درباره نسخه ویرایش شده صادق نباشد!
اول: کمال تشکر و سپاسگزاری رو از وقت، انرژی و دقتی که برای نوشته‌های من صرف می‌کنی تا کارم بهتر بشه دارم!
دو: مشکل بخش نظرات در اسرع وقت حل میشه
سه: بله تو این مدت مطالعم رو در این مورد بالا بردم و الان متوجه میشم که چقدر چرت و پرت تحویل ملت دادم بودم! حتما باید یه پست اصلاحیه درباره این پست بنویسم! تعریفی که از وبلاگ داشتم پر از اشتباهه. هرچند این نقد رو به دو مورد دیگه کمتر وارد میدونم!
+ و البته خیلی خوشحال میشم اگه پست بزنید و نوشته من رو نقد/اصلاح کنید
چهار: تمام آمار، ارقام و ... راجع به تلگرام از همون موسسه Electronic Frontier Foundation استخراج شده و بررسی شخصی من نیست. احتمالا زمانی که مقاله نوشته شده، اون آمار درصد کاربران و امنیت تلگرام درست بوده و مقاله دسته اول نبوده و من بدون توجه به تاریخ اونو منبع قرار دادم
ممنون بابت تذکرات!

ممنون هستم که دربرابر نقد جبهه نمی گیری این خیلی خوبه . همین رو من عرض کردم . ایراد رو به شما نگرفتم . به اون موسسه گرفتم . گفتم منم می تونم یه موسسه بزنم هاتف الکترونیکز آنالیزیکز که درصد بدم الکی.
اینم می تونه باشه . شاید مثلا وقتی اپ توی نسخه ۰.۰.۰۱ بوده! ولی تلگرام به لحاظ امنیت الان در سطح قابل قبولیه.
خواهش می‌کنم!
+مطلب ویرایش شد!
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.