ایرانی که مرکز جهان نیست!

شخصیروزنامه

توی مترو، تاکسی، صف نونوایی و ... حتما چندتایی از این جملات را شنیدید: "الان چشم دنیا به ماست ببین با تحریمای آمریکا جا می‌زنیم یا نه!" "میدونستی 99.9 درصد دانشمندای ناسا ایرانین؟" "شما برو اروپا تعداد ایرانیاش از خودشون بیشتره. اینقدر که ایرانی اونجا هست از هیچ جای دیگه نیستن. من خودم 50هزار سال اروپا بودم. پروازم همین 30ثانیه پیش از لندن نشست!" و قص علی هذه.

تماشاچیان ایرانی در دبی

ولی واقعا این حرفا تا چه حد واقعیت داره؟ آیا مردم دنیا از عبادت‌گاه‌های بودایی چین تا سواحل آفتابی غرب آمریکا دارن لحظه به لحظه دلاوری‌ها و حماسه‌سازی‌های ملت قهرمان ایران! رو نگاه می‌کنن؟ آیا واقعا ایرانی‌ها از خرطوم فیل افتادن و قومی برگزیده، فوق‌العاده باهوش، موفق، حیرت‌انگیز، سوپرمن، بتمن و حتی اسپایدرمن هستند؟ آیا تعداد مهاجرین ایرانی در کشورهای مهاجرخیز بیشتر از بقیه ملت‌هاست؟ ریاضی می‌تونه جوابی بر تمام این مشکلات باشه. البته ما فراموش نمی‌کنیم که به قول ساندرز مک‌لین: "ریاضیات صحیح هست ولی صادق نیست". 

  • ادعای اول: ایرانی‌ها خیلی باهوش ولی پشتکار ندارن

خب اول بریم سراغ بحث هوش. اگه درباره IQ ملت‌های جهان گوگل کنید؛ احتمالا صفحه اول و دوم مطالبی که به نحوی با کتاب بهره هوشی و ثروت ملت‌ها نوشته ریچارد لین و تاتو ون‌هانن مرتبط میشند مواجه می‌شید. اول بذارید نگاهی به آمار و ارقامی که این دو نویسنده منتشر کردن بندازیم!

آیکیو ملل مختلف

طبق گفته این کتاب، ضریب هوشی ایرانی‌ها با آیکیو 84 در رتبه 57م از بین 82 کشور مورد بررسی قرار دارن. البته چند نکته درباره این کتاب رو نباید فراموش کنیم. اول اینکه داده‌های آماری بعضی از کشورها از منابع نچندان معتبر بدست اومده و آمار بعضی دیگه از کشورها هم اصلا وجود نداشته و نویسندگان ناچار شدن که از میانگین گرفتن آیکیو کشورهای همجوار یه عدد رو در نظر بگیرن.(مثلا گفته میشه در مورد ایران آیکیو بیان شده حاصل سنجش کمتر از 1000 نفر بصورت رندوم بوده!) دوم اینکه هدف کتاب اصولا این نیست و نویسنده میخواد اثر اقتصاد بر رشد هوش مردم و بلعکس رو بررسی کنه. برای توضیحات تکمیلی این مقاله nature در نقد این کتاب رو بخونید.

به هرحال از جایی که ما به لطف سیستم نچندان شفاف چرخش اطلاعات در ایران به آمار دیگری (چه معتبر و چه غیر معتبر) دسترسی نداریم؛ تحلیل‌ها را روی همین اطلاعات دست و پاشکسته انجام میدیم.

برهمگان واضح و مبرهنه که ما تافته جدابافته نیستیم! آیکیو ملت عراق و ترکیه به مراتب از ایران بیشتره. (دوستان و عزیزانی که پروفسور سمیعی و میرزاخانی بدست آماده حمله هستید در نظر داشته باشید این ملل هم علیرغم تمام مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی افراد مطرحی در سطح جهان داشته و دارند. مثلا در ترکیه عزیز سنجر جایزه نوبل شیمی 2015 و اورهان پاموک نوبل ادبیات 2006 رو برنده شد!)

و البته درباره بحث کم‌کاری. اگر ملاک کار رو ساعات کاری در نظر بگیریم؛ بر اساس این مقاله مشرق نیوز ،بطور میانگین ایرانی‌ها سالیانه حدود 900 ساعت کار می‌کنند. (البته در همین مقاله ادعا شده در کشور‌های توسعه یافته ساعات کار روزانه بیش از 6 ساعت (معادل 2190 ساعت در سال) هست که معلوم نیست مقاله‌نویسان محترم این گزارش چنین آماری رو از کجا آوردن!؟)

به هرحال بر اساس آمار منتشر شده از OECD در سال2017 پرکارترین مردم جهان مکزیکی‌ها با 2257 ساعت در سال هستند و فقط دو کشور در جهان ساعت کاری بالای 2100 دارن که هیچکدوم هم توسعه‌یافته محسوب نمی‌شند!

ساعات کاری در کشورهای مختلف

بر اساس همین آمار میانگین ساعت کاری 1753 ساعت/سال هست که با توجه به آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران، ایرانی‌ها یک‌سوم میانگین کار می‌کنن (خسته نباشین ملت قهرمان! :)

نکته جالب دیگه در این آمار اینه که آیا واقعا تلاش کردن ارتباطی با موفقیت داره؟ بله طبیعتا. اما جهان کم‌کم داره به این نتیجه می‌رسه که کار بیش از حد اثر معکوس داره. به عبارتی پرکارترین ملت جهان بودن افتخار نیست! در واقع میانگین ساعت‌کار OECD از 1822 در سال 2000 به 1744 در سال 2017 کاهش پیدا کرده!

  • ادعای دوم: صددانه ایرانی دسته به دسته. با نظم و ترتیب تو ناسا نشسته

باز هم همه چیز زیر سر مشرق‌نیوزه. مشرق‌نیوز در این مقاله به نقل از سایت sapce.com (که یکی از معتبرترین نشریات فعال در حوزه هوا-فضا هست) ادعا می‌کنه که 43 درصد از کادرپژوهشی ناسا رو دانشمندان ایرانی تشکیل میدن. جدا از این بحث که شاید درصد افراد آمریکایی‌الاصل هم 43 درصد نباشه؛ سرچ‌های مکرر من در space.com با کلیدواژه‌های iranians in nasa , iranians, iran, persians هیچ نتیجه مرتبطی نداشت و مقالات موجود هم غالبا درباره فعالیت‌های موشکی-فضایی ایران بود.

حاصل سرچ در گوگل هم چندین مطلب نامرتبطه. فقط یکی از نتایج به نظر مرتبط میومد که از سایت iranian.com بود و منبع این سایت هم همون مشرق‌نیوز راستگو! هست.

انوشه انصاری. اولین زن فضانورد ایرانی

بابک فردوسی مهندس آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا - انوشه انصاری اولین گردشگر زن فضایی

با این حال از موفقیت‌های ایرانیان در ناسا چشم‌پوشی نمی‌کنیم و به هموطن‌های فعال در ناسامون افتخار می‌کنیم. موفقیت‌هایی که توسط دانشمندهایی با سایر ملیت‌ها هم بدست اومده و دلیل خاص بودن ما ایرانی‌ها نیست. 

  • خلاصه اینکه :

ایرانی‌ها چه در ایران چه در سراسر جهان مثل همه ملت‌های دیگه زندگی می‌کنن. ما مثل همه ملت‌های دیگه آدم خوب و بد داریم. فرهنگ و ضد فرهنگ داریم. عادت‌های مختلف و اخلاقیات متفاوت داریم. دستاوردهای علمی فرهنگی اجتماعی داریم. فداکار داریم؛ تروریست داریم. نابغه داریم؛ ابله داریم. کشور ایران هم مثل همه کشورهای دیگه فراز و فرودهایی داره. و هیچکس هم اونقدر بیکار نیست که لحظه به لحظه پیشرفت و پسرفت‌های ما رو رصد کنه. همونطور که ما پیشرفت‌های سنگاپور، گینه بیسائو، آرژانتین یا هر کشور دیگه‌ای رو لحظه به لحظه رصد نمی‌کنیم. چیزی که این وسط مهمه اینه که هر فرد به عنوان عضوی از یک کل به دنبال اصلاح و بهبود خودش باشه. با پیشرفت یک فرد، خانوادش، اطرافیانش، شهرش، کشورش، کشورهای دور و برش و در نهایت کل مردمان این کره خاکی؛ چه اون‌هایی که وجود دارن و چه اون‌هایی که هزاران سال بعد وجود خواهند داشت پیشرفت می‌کنن. چیزی که تغییر می‌کنه و از بین میره؛ مرزبندی‌ها و کشور‌ها و قومیت‌هاست. چیزی که باقی می‌مونه پیشرفت‌هاست!

راستی اگه از این مطلب خوشتون اومده فکر کنم از خوندن این یکی هم لذت خواهید برد.

#ایران     #دانشمندان ایرانی     #ساعت کاری     #ضریب هوشی     #موفقیت     #ناسا     #پیشرفت    

نظرات (۸)

نظرات از قدیم به جدید نشون داده میشن! برای دیدن نظرات جدید، به آخر لیست برید!
قبل از هر چیز ممنون بابت این متن و نقد خوب.

"چیزی که این وسط مهمه اینه که هر فرد به عنوان عضوی از یک کل به دنبال اصلاح و بهبود خودش باشه."
البته فکر نمی‌کنم منظور از این جمله نقض کردن اهمیت تلاش برای بهبود ساختار باشه، ولی به نظرم گاهی اهمیت ساختارها در ناتوانی افراد برای اصلاح و بهبود خودشون خیلی مهمه.
قطعا ساختار هم روی فرد و فرد روی ساختار تاثیر داره ولی حرف من اینه که نقطه شروع باید فرد باشه نه ساختار. یعنی اگه من دستمزدم 10 تومن هست و 11 تومن میگیرم؛ تا وقتی خودم به ارزش‌هام پایبند نیستم گفتن اینکه چرا فلان مسئول فاسده چرا سیستم مشکل داره فایده نداره. چون اگه منم روزی برسه که کنترل سیستم رو بر عهده بگیرم؛ همین فساد رو اجرا خواهم کرد. ولی با این وجود اهمیت سیستم خیلی زیاده. افراد زیادی هستن که بعد از مهاجرت اصلاح شدن و رفتارهای مثبت جدید پیدا کردن و پیشرفت کردن. 

در کل موافقم ... ما همه به عنوان یک مجموعه از کل انسان‌ها هستیم ...
این که ما از تبار فلانی هستیم و این هستیم و اون هستیم و کیشمون اینه ... باورش به پایان رسیده ... اگر برای خواسته‌هامون خالصانه تلاش کنیم به فکر آزار همدیگه نباشیم ... همه با هم پیشرفت می‌کنیم ...
--------
پ.ن: راستی هم عنوان خوبی بود و هم قالب خوبی پیاده سازی کردین ... و مخصوصا فونت ایران سنس که واقعا خوندن مطلب رو راحت و شیرین می‌کنه ... تشکر از این که یه وبلاگ درست و حسابی برای انتشار مطالبتون ساختین ...
بله همینطوره که شما می‌گید. اگه همه ورای مرزکشی‌ها تلاش کنن پیشرفت‌ها خیلی سریع‌تر اتفاق میفته. در حقیقت یکی از علل پیشرفت شگفت انگیز آمریکا هم همین بود که تصمیم گرفتن مرزبندی‌ها رو کنار بذارن و پذیرای همه باشن. براشون مهم نبود که من اصالتم اسپانیاییه تو فرانسوی بودی اون مصریه این یکی ژاپنیه. همه برای پیشرفت خودشون تلاش میکردن و میکنن و این تلاش باعث پیشرفت کل جامعه شد.

ممنون که نظرت درباره قالب رو منتقل کردی. خوشحالم طراحی مفید و موثر واقع شده!
قاسم صفایی نژاد
اینکه وضعیت سفیدی نداریم و خاکستری هستیم، درست است. اما اینکه پتانسیل‌های خودمان برای پیشرفت هم انکار کنیم درست نیست.
منکر پتانسیل‌های موجود برای پیشرفت نیستم. ولی این رو قبول ندارم که تنها کشوری هستیم که چنین پتانسیلی رو داریم یا دارای یه پتانسیل استثنایی نسبت به سایر کشورها بخاطر هوش سرشار مردمان و ... هستیم
همه کشورهای دنیا تقریبا در یه سطحن قبول. ولی آیا واقعا در ایرانی‌ها هیچ پتانسیل دیگه‌ای نبود که 2500 سال پیش تونستن اولین امپراطوری دنیا رو بسازن؟ و فقط هم امپراطوری نبود. قوانین، دست سازه‌ها، هنر و ... حتی الان هم باور کردنی نیستن.
اینا باعث نمیشه که بشه واقعا این نتیجه رو گرفت که بعضی کشورا اراده و استعداد متفاوتی دارن؟
این بیشتر به شرایط جغرافیایی بر میگرده. در واقع بخاطر وجود آب و هوای مناسب اولین شهر‌ها در کنار رودها بوجود میومدن که توی ایران هم چنین موقعیتی زیاد بوده. پس طبیعتا اینکه مثلا سیبری اولین امپراطوری جهان نبوده بخاطر شرایط استراتژیکش هست نه اینکه ما از مردم روسیه تواناتر بودیم. ضمنا ما تنها ملت هم نبودیم. قبل از ما مصری‌ها هم شکل‌های خیلی پیشرفته‌ای از تمدن رو بوجود آورده بودن. بابلی‌ها و سومری‌ها هم همینطور. بعد از اینها آریایی‌ها وارد ایران شدن.
+ بله کشورها استعدادهای متفاوتی دارن ولی استعدادهای به خصوص و دست نیافتنی ندارند. مثلا کشوری که شبه جزیره هست طبیعتا مردمش بهتر از کشوری که به آب ارتباط نداره ماهی‌گیری می‌کنند ولی اینطور نیست که بگیم بله توانایی صید اینها ماورایی هست و کسی نمیتونه به گردپاشون برسه و ...
سلام! خیلی با این پستت موافقم واقعا این احساسات کور و متعصبانه کار دستمون میده آخرش! پستای اجتماعی این شکلی رو بیشتر بنویس قلمت خیلی خوبه D:
سلام!
متشکر از نظرت. حتما بیشتر می‌نویسم!
دیدن واقعیت‌ها و نقاط ضعف و قوت (همونطور که هست نه اونطور که ما خیال می‌کنیم) و تلاش هر فرد به عنوان جزئی از یک کل، برای پیشرفت و بهبود نقاط ضعف و غنی‌کردن نقاط قوت، ظاهرا راهیه که به نتایج خوبی منتهی می‌شه اما متاسفانه کمیت ما در این قضیه بدجور می‌لنگه!
آره راه زیادی مونده. هم از نظر فکری و هم از نظر عملی و هرچیزی ممکنه و نقطه شروعش هم همونطور که گفتین واقع‌گرایی هست
آرین حسین پور
دوست عزیز سلام. بنده مایل به طراحی یک فروشگاه اینترنتی هستم که در آدرس RoyalShop.blog.ir در حال توسعه است. لذا از شما خواهشمندم برای توسعه کار من و کمک به من قالب خود را به من بدهید زیرا واقعا قالب زیبایی است.
با تشکر.
سلام آرین عزیز.
1. کامنت شما مرتبط با این مطلب نیست برای این مطالب میتونید توی تلگرام به آیدی ahmadreza9001 به من پیام بدید
2. بستر بلاگ بیان بستر مناسبی برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیست
3. قالب بنده که درخواستش رو دارین هم قالب مناسبی برای فروشگاه اینترنتی نیست
4. من در ایمیل هم براتون توضیح دادم که تا وبلاگ مورد نظر تولیدکننده محتوا یا دارای ایده جدیدی نباشه با عرض پوزش نمیتونم قالب رو تقدیمش کنم.
5. ظاهرا شما هم دستی در کار کدنویسی و دیزاین دارید خودتون آستین رو بزنید بالا و طراحی کنید
موفق و پیروز و سلامت باشید
ناصر دوستعلی
ما بافرهنگ‌ترین مردم جهان هستیم
لازم نیست جای دوری هم بریم
از رانندگی‌مون پیداست

:)
:) بله کاملا مشهوده
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.